نقشه سایت     
سالن ساخت اسپلینت
 
سالن اسپلینت دانشکده علوم توانبخشی شیراز، به منظور آموزش دانشجویان برای ساخت انواع مختلف اسپلینت ایجاد گردیده است. در این سالن دانشجویان با ساخت انواع اسپلینت، وسایل مورد نیاز و چگونگی اندازه گرفتن ابعاد اسپلینت آشنا می گردند.

سالن اسپلینت

بطور کلی اسپلینت وسیله ای است که جهت بی حرکتی اندامها و ستون مهره ها بکار می رود. این وسیله توسط افراد زیر بکار گرفته می شود:
  • سرویس های اورژانس پزشکی جهت بی حرکت کردن نواحی شکسته شده، قبل از جابجا کردن مصدوم
  • توسط فیزیوتراپیست، کاردرمان و یا ارتوپد جهت ایجاد بی حرکتی موقت که قابل برداشتن باشد
  • توسط مربی ورزشی برای ورزشکارانی که در حین ورزش آسیب می بینند
  
نحوه ساخت اسپلینت و مواد بکار گیری شده در آن با توجه به نوع کاربرد آن متفاوت است. برای موارد مورد نیاز در فیزیوتراپی و کاردرمانی معمولا از گچ ارتوپدی ساخته می شود و برای اینکه درون آن نرم باشد، از پوشش ویبریل استفاده می گردد.

 ست ساخت اسپلینت
ست ساخت اسپلینت شامل قیچی، گچ و ویبریل
 
 ماده دیگری که در ساخت اسپلینت بکار می رود، ترموپلاست است که با استفاده از حرارت به آن شکل داده می شود. مزیت این ماده این است که می توان به مرور زمان که نیاز به تغییر زوایای اسپلینت
 
فیبر ترموپلاستیک
فیبر ترموپلاستیک برای ساخت اسپلینت
  
اسپلینت های از پیش آماده شده نیز وجود دارند که معمولا برای مصارف خاص استفاده می گردند. این نوع اسپلینت ها باید قابلیت تنظیم پذیری داشته باشند. تصویر زیر اسپلینتی را نشان می دهد که بوسیله پیچ های تعبیه شده در آن، تمامی ابعاد آن قابل تنظیم است.
 
اسپلینت مخصوص دستگاه CPM
اسپلینت مخصوص دستگاه CPM ساخت شرکت TMO کانادا
 
 
 
نکاتی مفید برای افرادی که از اسپلینت استفاده می کنند
 
وقتی که برای اولین بار از اسپلینت استفاده می کنید، توجه داشته باشید که بکارگیری اسپلینت برای شما به منظور جلوگیری از حرکت در محل آسیب دیده که معمولا شکستگی در آن رخ داده است، استفاده شده است. اگر از نوع قابل باز کردن آن استفاده می کنید، حتما از دستورات و راهنمایی های فرد متخصص پیروی کنید. هرگز اسپلینت را بیش از زمانی که مجاز هستید، باز نکنید. همچنین نحوه بستن آن را به خوبی فرا بگیرید. زیرا اسپلینت نباید فشار بیش از حد وارد نماید و نباید شل بسته شود.
 

تورم
معمولا در یکی دو روز اول بعد از آسیب یا عمل جراحی تورم ایجاد می شود که در حالت کلی پدیده ای طبیعی است. اما همین عامل باعث می شود که احساس کنید اسپلینت بیش از حد محکم بسته شده است.
در طی 72 ساعت اول بعد از آسیب یا جراحی باید دست یا پای آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.
مقداری یخ را در یک کیسه پلاستیک گذاشته و در یک حوله بپیچید و سپس آنرا روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این کار را می توانید چندین بار در روز انجام داده و هر بار به مدت 15 دقیقه ادامه دهید. این روش از طریق کاهش خون رسانی به منطقه باعث کاهش التهاب می‏گردد.
استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز در کاهش التهاب کمک کننده هستند.


در موارد زیر با درمانگر خود تماس بگیرید
  • اگر نتوانستید انگشتان دست یا پا را حرکت دهید
  • اگر احساس درد شدیدی دارید که با گذشت زمان بدتر می شود و احساس می‏کنید که ناشی از تورم ایجاد شده می باشد و اسپلینت برایتان بسیار تنگ شده است
  • در دست یا پا احساس خواب رفتگی یا سوزن-سوزن شدن دارید
  • روی پوست زیر اسپلینت احساس سوزش شدید دارید
 همچنین در مدتی که اسپلینت دارید بسیار مهم است که قدرت عضلات خود را با انجام تمرینات مناسب، در حد مطلوب نگه دارید. برای انجام این تمرینات بهتر است که با فیزیوتراپیست خود مشورت نمایید.
 
 
خشک نگه داشتن اسپلینت
بجز اسپلینت های از نوع فایبرگلاس که دارای پوشش داخلی مناسب باشد، بقیه اسپلینت را نباید در تماس با آب قرار داد. بنابراین در مواقع استحمام و شستشوی اندام اگر اجازه دارید، اسپلینت را در آورید. در غیر اینصورت حتما اسپلینت را با دو لایه کیسه پلاستیکی بپوشانید. توجه داشته باشید که اگر در زیر اسپلینت رطوبت ایجاد گردد، ممکن است باعث ایجاد خارش یا التهاب گردد.
چنانچه زخم یا جای جراحی دارید، رطوبت می تواند احتمال عفونت را افزایش دهد.
 
 
خارش پوست
خارش پوست زیر اسپلینت بسیار شایع است. دمیدن هوای سرد توسط سشوار زیر اسپلینت می تواند کمک کننده باشد. هرگز هیچ وسیله سیخ مانندی را برای خاراندن پوست زیر اسپلینت نکنید.
اطراف اسپلینت را با پماد یا کرم آغشته نسازید. اگر در لبه های اسپلینت حالت قرمزی ایجاد گردید، بهتراست که در لبه های اسپلینت یک پد نرم قرار دهید.
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1396-12-17 12:19        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ