نسخه جدید     

سیر تحول و رشد دانشکده :
به همت مسئولين دانشگاه و روساي محترم وقت در سال 1367 مدرسه عالي فيزيوتراپي از تشكيلات دانشكده پزشكي مجزا و به عنوان دانشكده توانبخشي بصورت مستقل فعاليت خود را ادامه داد. در سال 1369 مقطع كارشناسي ارشد فيزيوتراپي را راه اندازی و اقدام به پذيرش دانشجو در اين مقطع نمود. درمانگاه آموزشي- درماني دانشكده توانبخشي با وسعت 250 مترمربع از مهرماه سال 1385 با هدف گسترش فيلدهاي آموزشي باليني دانشجويان فيزيوتراپي راه اندازي گرديده و در حال حاضر علاوه بر خدمات درماني در حوزه های فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی به بيماران، يكي از فعالترين فيلدهاي آموزشي دانشجويان اين دانشكده مي باشد. در سال 1387 و پس از برگزاری اجلاس سران دانشکده های توانبخشی کل کشور در شیراز ، دانشکده توانبخشی به دانشکده علوم توانبخشی تغییر نام داد. در همین سال مقطع دکتری رشته فيزيوتراپي و کارشناسی رشته های کاردرمانی و گفتاردرمانی تاسیس گردید و با پذیرش 12 نفر دانشجو در رشته کاردرمانی و 9 نفر در رشته گفتاردرمانی و 2 نفر دکترای فیزیوتراپی فعالیت خود را گسترش داد. در راستای توسعه دانشکده، همزمان با دانشگاههای علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اولین بار در سال 1388 ، رشته فیزیوتراپی ورزشي در مقطع کارشناسی ارشد راه اندازی گردید. به منظور گسترش فضای آموزشی و کارگاهی مورد نیاز رشته های جدید و همچنین با توجه به افزایش چشمگیر تعداد دانشجویان از سال 1387 علی رغم امکانات محدود، مساحت دانشکده به 4350 متر مربع و زيربناي 5275 متر مربع بسط داده شد و هم اکنون مجهز به 8 كلاس درس و یک سالن آمفي تئاتر با گنجايش 85 نفر ، سالنهاي عملي- تئوري (الكتروتراپي- تمرين درماني- هيدروتراپي- مولاژ – آزمایشگاه بیومکانیک)، مركز تحقيقات حركت شناسي ( با نام مرحوم استاد دكتر محمدرضا قوانيني) ، مرکز کامپیوتر ، کتابخانه و آزمايشگاه صوت مي باشد.
 
منابع و امكانات آموزشي:
- 8 كلاس جهت دانشجويان مقطع كارشناسي : مساحت 68/319 متر مربع
1 كلاس براي دانشجويان مقطع تحصيلات تكميلي : مساحت 44/33 متر مربع
-  1 مرکز كامپيوتر: مساحت 42/24متر مربع
- 7 کارگاه آموزشی : مساحت 01/394 متر مربع
- 1 آزمایشگاه: مساحت 21/50 متر مربع
- 1 سالن تشریح: مساحت 56/16 متر مربع
- 1 سالن آمفی تئاتر: مساحت 80/94 متر مربع
- تعداد کامپیوترهای موجود در دانشکده 90عدد می باشد که 15 عدد در مرکز کامپیوتر جهت استفاده دانشجویان در دسترس می باشد. همچنین واحد سمعی- بصری دانشکده مجهز به 9 ویدئو پروژکتور، 5 دستگاه اورهد، 1 دستگاه دوربین عکاسی، 1950 اسلاید آموزشی، 2 دستگاه اپک، 11 پروژکتور اسلاید، 1 دوربین فیلمبرداری، 1و همچنین 71 فیلم آموزشی می باشد.
 
کتابخانه :
كتابخانه اين دانشكده با نام استاد دكتر بهروز كاظمي داراي مساحت  53/172متر مربع مساحت و بالغ بر 7694 جلد كتاب ( انگليسي و فارسي) است. مساحت کنونی کل کتابخانه 205 متر مربع است که شامل سالن مطالعه نیز می باشد. منابع این کتابخانه تا پایان سال 91 شامل  9829  نسخه کتاب، مجله، پایان نامه CD و Ebook  می باشد. این کتابخانه با سیستم بازو مجهز به دوربین های مدار بسته اداره می شود. منابع به دو روش LC و NLM طبقه بندی شده اند و از طریق نرم افزار کتابخانه ای کوها بصورت آن لاین در دسترس می باشند. (elib.sums.ac.ir )   

دامنه موضوعی منابع و مدارک این کتابخانه بدین شرح می باشد: 1-فیزیوتراپی 2- کاردرمانی 3 -گفتاردرمانی 4- فیزیوتراپی ورزشی 5- مدیریت توانبخشی 6- مذهبی 7- کامپیوتر 8 - ادبیات داستانی
 
کلینیک ، آزمايشگاه و تجهيزات:
این دانشکده دارای یک کلینیک ( مجهز به بخشهای مجزای کاردرمانی، گفتاردرمانی و فیزیوتراپی) ، سالن تمرین درمانی، سالن الکتروتراپی، سالن اسپیلینت، اتاق مولاژ، مرکز تحقیقات علوم حرکتی و توانبخشی و آزمایشگاه بیومکانیک می باشد.
امكانات ورزشي: این دانشکده در مجاور اداره تربیت بدنی و سالن غدیر واقع گردیده است که البته امکان استفاده از سالنهای مربوطه برای این دانشکده مشابه سایر دانشکده ها بوده  و سالن غدیر جز دانشکده علوم توانبخشی محسوب نمی شود.
اختراعات به تفکیک رشته:
موفقیتها و برجستگی های ویژه ملی و بین المللی:
-                     برگزاری بیست و سومین کنگره فیزیوتراپی ایران در سطح ملی برای اولین بار در شهر شیراز در سال 1391
-                     برگزاری همایش افقهای نوین و همچنین برگزاری دوره های آموزش مداوم گروههای مختلف در سال 1391
-                     تهیه فیلم و کلیپهای آموزشی جهت پخش از برنامه های شبکه استانی سیمای فارس در سال 1391 ،1392 و1393
-                     کسب عنوان دانشجوی نمونه کشوری مقطع کارشناسی توسط خانم زهرا سعادت دانشجوی رشته فیزیوتراپی در سال 1390
-                     کسب عنوان پژوهشگر برتر دانشکده توسط خانم دکتر فهیمه کمالی در سالهای 89، 90 و 91
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1393-7-19 1:24        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ